Z jakiego materiału powinna być uszyta piżama? Dowiedz się!

Wiele osób lubi spać nago. Rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie, ale raczej tylko latem. W okresie jesienno-zimowym lepiej postawić na wygodne piżamy męskie, damskie czy piżamy dla dzieci. Podczas zakupu piżamy zwraca się często uwagę na jej kolorystykę i fason. Tymczasem największe znaczenie ma to, z czego piżama jest wykonana.

Z czego szyte są obecnie piżamy?

Zdecydowanie najczęściej do produkcji bielizny nocnej wykorzystywana jest bawełna, w tym bawełna organiczna. Najczęściej włókna tego rodzaju stanowią 100% materiału, ale czasem bawełna łączona jest włóknami syntetycznymi takimi jak lycra, elastan oraz poliester. Z bawełny wykonywane są zarówno piżamy satynowe, jak i flanelowe. Tak naprawdę bowiem różnice w nazewnictwie materiałów odnoszą się do splotu włókien, a nie rodzaju wykorzystanego surowca.

Jednak w sklepach spotkać można nie tylko piżamy damskie bawełniane, ale i te wykonane z wiskozy. Ma ona pochodzenie naturalne, bo produkowana jest z celulozy, ale zalicza się ją do włókien sztucznych. Rzadko na szczęście spotkać się można z piżamami wykonanymi tylko z włókien sztucznych.

Piżamy męskie, damskie i dla dzieci z bawełny

Bawełna wytwarzana jest z rośliny o takiej samej nazwie. Jest to materiał w 100% naturalny, wykorzystywany do produkcji piżam Hello Morning i innych marek. Z tkanin bawełnianych szyje się bieliznę nocną, gdyż doskonale chłoną one wilgoć, a przy tym pozwalają skórze oddychać i są miłe w dotyku. Nie bez znaczenia jest również wysoka wytrzymałość bawełny. Największą wadą tych włókien jest ich skłonność do zagnieceń. Stąd też piżamy dla dzieci czy dorosłych posiadają często domieszkę włókien syntetycznych.

Zobacz również  Do czego można nosić apaszkę?

Piżamy wykonane z bawełny organicznej czy zwykłej są idealne na każdą porę roku. W zimie dają ciepło, a latem chłoną pot. Bawełna organiczna jest przy tym polecana nawet alergikom, bo hoduje się ją bez użycia pestycydów.

bawełna organiczna, piżamy damskie, piżamy męskie, Hello Morning

A może wiskoza?

Wiskoza to materiał cienki i delikatny, który przypomina nieco jedwab. Szyje się z niego nie tylko koszulki czy halki, ale i piżamy. Czasami wiskoza łączona jest z włóknami sztucznymi, które poprawiają jej odporność na zagniecenia. Bielizna wykonana z wiskozy jest wygodna, miła w dotyku i doskonale chłonie wilgoć. Tak samo zresztą jak bawełna. Jednak lepiej sprawdza się zdecydowanie latem niż zimą.

Bielizna nocna z tkanin syntetycznych

Coraz rzadziej zakupić można piżamy męskie czy damskie wykonane w całości z włókien sztucznych. Na ogół stosowane są one raczej jako domieszka do włókien naturalnych.

Włókna syntetyczne mają oczywiście sporo zalet. Przede wszystkim nie deformują się i nie trzeba ich prasować. Nie wywołują również alergii. Z drugiej strony nie chłoną wody i kiepsko przepuszczają powietrze. Stąd też coraz rzadziej są wykorzystywane do produkcji bielizny nocnej. Ta dzisiaj szyta jest z bawełny klasycznej lub organicznej bądź ze wspomnianej wyżej wiskozy.