Sweter na jesień

Sweter to najlepszy strój na jesień. Możemy potraktować go jako nakrycie wierzchnie, lekkie okrycie na koszulkę polo lub koszulę albo jako samodzielna odzież. Jaki sweter na jesień wybrać, aby był ciepły, a jednocześnie trwały i wygodny?

Sweter w serek

Bardzo lubiany i często wybierany przez mężczyzn sweter z trójkątny wycięciem jest bardzo elegancki, możemy założyć go w bardziej oficjalnej sytuacji – na koszulę lub w chłodny dzień na koszulkę z kołnierzykiem. Może być gładki, klasyczny albo w ciekawy wzór. Tego typu swetry męskie z reguły wykonane są z cienkiego materiału. Dzięki temu bez problemu założymy na niego kurtkę w jesienny dzień. Swetry w serek są uniwersalne i mogą być noszone zarówno przez młodych mężczyzn, jak i starszych. Zakładamy do nich eleganckie spodnie w kant.

Kardigan

Jeszcze do niedawna traktowany z pewną nieśmiałością, w ostatnim czasie niezwykle popularny i lubiany.  Swetry męskie zapinane na guziki, bardzo efektowne oraz stylowe możemy zakładać do pracy w biurze, na spotkania rodzinne i towarzyskie, a także w ciągu dnia na niezobowiązujące wyjścia. Doskonale prezentują się w wersji eleganckiej, jak i codziennej. Możemy zestawiać je z eleganckimi spodniami, chinosami, a także z jeansami – luźnymi oraz męskimi rurkami. Najefektowniejsze kardigany to te w stonowanej, klasycznej kolorystyce: czarne, szare oraz granatowe. Unikajmy wzorów, które psują efekt eleganckiego wycięcia oraz guzików.

Swetry typu norweskiego

Grube wełniane swetry męskie, kojarzące się z mroźną zimą w Norwegii cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród panów. I słusznie! Zdecydowanie dodają męskości oraz sprawiają, że panowie wyglądają poważnie i stylowo. Ciepłe swetry doskonale zastępują kurtkę lub płaszcz. Pod spód wystarczy założyć ulubiony t-shirt lub koszulę. Sweter może być z golfem, kołnierzem lub stójką. Im grubszy, w ciekawe asymetryczne wzory tym lepiej. Tego typu swetry męskie występują też w wersji rozpinanej na guziki. Nosimy je z jeansami, bojówkami lub materiałowymi, prostymi spodniami. Koniecznie zakładamy do niego botki.

Zobacz również  Wybierz najlepszą piżamę dla siebie! Na co warto zwrócić uwagę?

Materiał

Bez względu na kształt swetra najważniejszy jest jego materiał, ponieważ to on świadczy o wygodzie noszenia, cieple oraz stylu. Zawsze dokładnie sprawdzamy wykończenie, szwy oraz mankiety, a także guziki – ich solidne wykonanie zapewnia dłuższe użytkowanie swetra. Najpopularniejsze włókna, z jakich wykonuje się swetry męskie to wełna, bawełna, wiskoza i akryl. Pierwsza tkanina jest naturalna, zapewnia termoizolację oraz wchłania wilgoć. Bywa niestety gryząca, ale właśnie dlatego często miesza się ją z mięciutką angorą, moherem lub kaszmirem. Z włókien naturalnych najlepsza jest bawełna, która nie jest tak ciepła jak wełna, ale równie dobrze chroni przed chłodem, wchłania wilgoć oraz jest odporna na mechacenie. Wiskoza to materiał sztuczny, ale dobrze radzi sobie z wilgocią, jest elastyczna i nie traci koloru. Najmniej zalet mają swetry akrylowe, ponieważ są podatne na ścieranie oraz mechacenie, szybko tracą elastyczność oraz kolor, a co gorsze bardzo słabo wchłaniają wilgoć pozostawiając w newralgicznych miejscach nieprzyjemny zapach. Swetry z akrylu, choć znacznie tańsze bardzo szybko tracą na atrakcyjności.