Poszetki jedwabne do garnituru

Niewielka i niepozorna poszetka stanowi dodatek, który podkreśla charakter garnituru. Jest to niewielka chusteczka, którą wkłada się do kieszeni piersiowej marynarki. Dla specjalistów poszetki jedwabne to doskonałe uzupełnienie męskiej stylizacji. Jednak dla wielu panów poszetka to tylko kawałek materiału, z którym nie wiedzą co zrobić. Czy poszetka jest tak samo ważna jak krawat w męskim ubiorze. Jak ją wybrać i składać? Oto najważniejsze informacje.

Czym są poszetki?

Poszetki, jak to zostało już wspomniane to niewielkie chusteczki, które umieszcza się w przedniej kieszonce marynarki garnituru. Służą one jedynie do ozdoby – są uzupełnieniem stylizacji w takiej samej mierze jak krawat czy muszka. Co ciekawe nazwa poszetka pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego niewielką kieszonkę lub torebkę. Niekiedy można spotkać się również z nazwą butonierka lub wypustka, jednak są to mylne nazwy.

Jak wyglądają poszetki jedwabne?

Poszetki jedwabne lub wykonane z innego materiału najczęściej mają kształt kwadratu o wymiarach 30×30 cm. Jeżeli poszetka wykonana jest z grubego materiału np. z wełny lepiej wybrać nieco mniejszą, gdyż wtedy nie wypcha mocno kieszeni. Poszetki dostępne są w wielu kolorach i wzorach, dlatego można je dobrać doskonale do garnituru oraz do własnych upodobań.

Na rynku dostępne są też gotowe, już złożone poszetki na kartoniku. Jednak styliści nie polecają takich rozwiązań porównując je do przysłowiowego krawata czy muszki na gumce.

Zobacz również  Suknie wieczorowe dla różnych sylwetek: jak wybrać suknię, która podkreśli Twoje atuty?

Jaki materiał jest najlepszy na poszetki?

Najczęściej jako najlepsze polecane są poszetki jedwabne. Materiał ten doskonale oddaje kolorystykę i wzory oraz pięknie błyszczy. Nie widać na nim zagnieceń. Jego jedynym mankamentem jest to, że nie można go ułożyć w skomplikowane wzory, gdyż nie trzyma się na sztorc.

Chętnie wybierane są również poszetki wykonane z lnu. Materiał ma szorstką fakturę i jest matowy. Takie poszetki sprawdzą się latem. Poszetka w białym kolorze wykonana z lnu jest bardzo uniwersalna, gdyż pasuje praktycznie do każdego rodzaju garnituru. Dodatkowo można ułożyć ją w bardziej skomplikowane formy. Trzeba jednak przed każdą zmianą ją przeprasować, gdyż widoczne są na niej wszelkie zagniecenia.

Poszetki z bawełny mogą zastąpić poszetki lniane, jednak gniotą się mocno. Niekiedy, choć bardzo rzadko można dostać poszetki wykonane z wełny. Najlepiej pasują one do marynarek tweedowych w wersji zimowej.

Tańsze od poszetek jedwabnych czy lnianych są te wykonane z materiał syntetycznych. Jednak są one o wiele gorszej jakości, dlatego warto zainwestować w lepiej wykonane poszetki z materiałów naturalnych.

Warto też zwrócić uwagę na wykończenie poszetki. Te lepszej jakości będą miały kanty zwinięte w rulonik i ręcznie obszyte nitką (niekiedy kolorową). Takie rozwiązanie pozwala też nieco usztywnić boki poszetki. Wówczas lepiej się ona układa.

Poszetki dobrej jakości kosztują około 70 zł. Chociaż te bardzo luksusowe, ze skomplikowanymi, autorskimi wzorami można nabyć nawet za kilkaset złotych.

Zobacz również  Z jakiego materiału portfel wybrać?

Jak ułożyć poszetkę?

Poszetki można układać na kilka, a nawet kilkanaście sposobów. Najprostszym i zarazem niezwykle eleganckim jest poszetka złożona tak, aby wystawał tylko kawałek w kształcie prostokąta. Jednak bardziej zaawansowani „użytkownicy” mogą stworzyć prawdziwe dzieła – np. w kształcie łódki, puff’u, kwiatu czy potrójnych trójkątów. Bardziej skomplikowane wzory należy wcześniej poćwiczyć i sprawdzić czy będą pasowały do całej stylizacji. Ważne, aby poszetka nie przyciągała zbytnio uwagi, a była tylko stylowym dopełnieniem całego stroju.