Jak połączyć studia z pracą

Studia to dla części osób możliwość zdobycia gruntownego wykształcenia, co pozwoli na odpowiedni start w dorosłe życie. Inni z kolei traktują je jako świetną zabawę, którą będą przez lata wspominać. Często dochodzi też trzeci element, a mianowicie praca zawodowa. Dla jednych możliwość zdobycia doświadczenia, dla innych konieczność – w czasie studiów pracuje coraz więcej młodych ludzi. O ile uczą się one w trybie zaocznym, to najczęściej nie ma problemów z pogodzeniem wszystkiego. Zupełnie inaczej jest na studiach dziennych, gdzie niekiedy trzeba się mocno nagimnastykować z organizacją.

Po co pracować w czasie studiów?

Głównym powodem, dla którego młodzi ludzie decydują się na podjęcie pracy w czasie studiowania, jest konieczność zdobycia środków na swoje utrzymanie. Wiele osób przyjeżdża do dużych akademickich ośrodków z daleka, więc są zmuszone do tego, żeby wynająć mieszkanie i opłacić wszystko, co związane z bieżącym życiem. A miesięczna kwota z tego tytułu, szczególnie w największych miastach, jest dość wysoka. Na samo zapewnienie sobie dachu nad głową potrzeba co najmniej kilkaset złotych, a przecież trzeba jeszcze coś zjeść czy od czasu do czasu dobrze się pobawić. Nie wszyscy mogą otrzymać odpowiednią kwotę od rodziców, więc chcąc zapewnić sobie utrzymanie, to po prostu muszą pracować. Coraz więcej osób podejmuje również pracę na studiach z powodu chęci nawiązania kontaktów i nabrania doświadczenia. Przy szukaniu zatrudnienia w zawodzie możliwość wpisania w CV różnych aktywności na pewno będzie dobrze widziane w oczach pracodawców.

Zobacz również  Miasta akademickie – gdzie najlepiej studiować

Gdzie znaleźć pracę na studiach?

Wbrew pozorom nawet studia dzienne oferują sporo możliwości dla ludzi, którzy chcą jednocześnie pracować. Dużo będzie tu zależało przede wszystkim od tego, jak będzie wyglądał plan zajęć. Często wykłady i ćwiczenia są ułożone w taki sposób, że można dość elastycznie dysponować swoim czasem, co pozwala na to, żeby przeznaczyć go między innymi na pracę. Oczywiście trzeba też przy tym pamiętać, że poza samymi zajęciami konieczne może też być poświęcenie jakiegoś czasu na samodzielną naukę czy przygotowanie projektów. Na szczęście pracodawcy mają tego świadomość, i pozwalają na elastyczne układanie grafików. Jeśli ktoś dysponuje większymi możliwościami czasowymi, to może pracować więcej, a jeśli na przykład ma sesję, to po prostu przychodzi rzadziej do pracy. Duże możliwości daje na przykład praca w gastronomii. Liczne puby, restauracje czy kluby cały czas potrzebują kelnerów, barmanów czy pomocy kuchennych, a ogromną zaletą takiej formy pracowania jest duża elastyczność w układaniu godzin pracy. Ciekawym i co najważniejsze dobrze płatnym zajęciem jest też udzielanie korepetycji. Tu elastyczność jest jeszcze większa, bowiem można sobie samemu ustalać godziny pracy, chociaż czasami trzeba poświęcić sporo czasu na dojazd do uczniów. Na starszych latach dobrze jest pomyśleć o tym, żeby spróbować znaleźć jakąś pracę związaną z wykonywanym zawodem. Studia kiedyś się skończą, i trzeba będzie zacząć zawodową karierę, a posiadanie jakiś umiejętności z pewnością bardzo się przyda przy poszukiwaniu odpowiedniego zajęcia.

Zobacz również  Zasady zakupów w sklepach spożywczych online