Odżywki do włosów – recepta na poprawę ich kondycji

Odżywki do włosów, jak sama nazwa wskazuje mają za zadanie ich odżywienie, a więc regenerację oraz poprawę kondycji i wyglądu. Odżywki są bardzo chętnie stosowanym i cenionym przez klientki produktem do codziennej pielęgnacji. W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są różnorodne produkty, polecane dla poszczególnych typów włosów.

Odżywki do włosów – wpływ na poprawę kondycji włosów

Jak wspomniano powyżej, odżywki do włosów mają za zadanie poprawę ich stanu zdrowia oraz wyglądu. Obie te cechy są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ zdrowe i zadbane włosy są pełne blasku, natomiast w przypadku braku odpowiedniej pielęgnacji są one matowe, łamliwe oraz mają tendencję do wypadania. Należy również pamiętać o tym, że codzienna utrata niewielkiej ilości włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, na które wpływ ma między innymi zróżnicowane tempo wzrostu poszczególnych włosów. Mogą być one w fazie anagenu, czyli intensywnego wzrostu, podczas którego dochodzi do intensywnych podziałów komórek w mieszku włosa. W przypadku owłosionej skóry głowy faza ta trwać może nawet siedem lat. Katagen to faza przejściowa, podczas której włos przedostaje się na powierzchnię skóry, natomiast telogen to faza spoczynku, podczas której włos obumiera i w postaci zrogowaciałej wysuwa się ze skóry. Rolą odżywek jest zatem dostarczenie wszystkich cennych składników podczas wzrostu włosów oraz ich ochrona przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, w tym wysokiej temperatury podczas suszenia lub innych stylizacji wykonywanych z użyciem ciepła. Ponadto, włosy ulegają uszkodzeniu na skutek wiatru czy nadmiernego promieniowania słonecznego.

Zobacz również  Buty na lato: Jak dbać o swoje stopy, aby zachować zdrowie i komfort?

Różnorodne formy odżywek do włosów

Odżywki oferowane na rynku kosmetycznym dostępne są w formie masek, płynów lub sprayu. Ponadto, występują produkty, które wymagają zmywania po nałożeniu oraz takie, które można pozostawić na włosach. Dzięki takiemu bogactwu kosmetyków do pielęgnacji włosów, z pewnością każda kobieta może znaleźć produkt idealny dla siebie.

Odżywki do włosów przeznaczone dla rożnych rodzajów włosów

Odżywki powinny być wybierane w zależności od typu włosów, ich aktualnej kondycji oraz tego czy są one farbowane, czy też występują w swoim naturalnym, jasnym lub ciemnym odcieniu.

Odżywki do włosów farbowanych

Tego typu produkty mają za zadanie ochronę koloru oraz przedłużenie jego trwałości. Ponadto, zawierają one w swoim składzie substancje, które wpływają na regenerację drobnych uszkodzeń delikatnej struktury włosów.

Odżywki do włosów suchych i zniszczonych

Tego typu włosy mają tendencję do rozdwajania się oraz puszenia, w związku z czym wymagają intensywnego nawilżenia. Idealne odżywki powinny zatem umożliwiać zatrzymywanie wody w strukturze włosów. Dzięki temu włosy odzyskają blask i będą się ładnie układać.

Odżywki do włosów normalnych

Pomimo, że wydawać by się mogło, że tego typu włosy nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, warto jednak również w ich przypadku stosować odżywki tak, aby zapewnić im skuteczną regenerację oraz ochronę przed wymienionymi powyżej negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Odżywki do włosów przetłuszczających się

Produkty do włosów przetłuszczających się powinny eliminować nadmiar sebum. Co ciekawe, w tym przypadku również polecane są produkty nawilżające, ponieważ nadmierne wysuszanie dodatkowo stymuluje wydzielanie substancji odpowiedzialnych za natłuszczanie struktury włosów.

Zobacz również  Szykujesz się na imprezę i potrzebujesz ciekawej maseczki?

Odżywki do włosów z łupieżem

W przypadku tych włosów, odzywki powinny zawierać substancje zapobiegające łuszczeniu się skóry głowy oraz swędzeniu.

Odżywki do włosów z cienkich i osłabionych

Osłabione włosy potrzebują wzmocnienia oraz odżywienia. Ponadto, delikatne i cienkie włosy za sprawą tego typu preparatów są uniesione od nasady i dzięki temu stwarzane jest wrażenie ich większej objętości.