Miasta akademickie – gdzie najlepiej studiować

Wybór studiów to nie tylko wybór kierunku, na którym będzie się chciało spędzić najbliższe kilka lat nauki. To również wybór miasta, w którym będzie się studiować, a to u wielu osób wiąże się z wyprowadzką z rodzinnego domu i rozpoczęciem samodzielnego życia. Obecnie do wyboru są nie tylko największe akademickie ośrodki, ale też wiele uczelni w mniejszych miejscowościach. Studia w tych drugich mają tę niezaprzeczalną zaletę, że są znacznie tańsze, jednak często wiąże się to z niższą renoma uczelni oraz znacznie uboższym życiem towarzyskim.

Jakie miasto wybrać na studia?

Obecnie filie najróżniejszych uczelni są tworzone nawet w mniejszych miejscowościach, co pozwala osobom nie mającym możliwości wyjazdu gdzieś dalej na podjęcie nauki. Decydując się na rozpoczęcie studiów w którymś z większych ośrodków akademickich maturzyści przede wszystkim biorą pod uwagę dwie rzeczy. Pierwszą jest oferta kierunków i specjalności, oraz możliwości dostania się na ten, na którym komuś zależy. Druga rzecz to odległość – ze względu na kłopotliwe dojazdy najczęściej wybierane są jednak miasta położone bliżej miejsca zamieszkania.

Najpopularniejsze miasta akademickie

Studenci zapytani o najlepsze miasta akademickie bez wahania wymienią kilka najbardziej znanych, do których zaliczają się:

– Warszawa

Stolica naszego kraju jest jednocześnie największym ośrodkiem akademickim. Do dyspozycji studentów są oddane setki kierunków na ponad 80 różnych uczelniach, z których wiele posiada międzynarodową renomę. W początkiem października do miasta przybywa ponad 200 tysięcy młodych ludzi, z których wielu zostaje po zakończeniu nauki. Do najbardziej znanych warszawskich uczelni zaliczają się Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa, ich ukończenie to gwarancja ciekawej, dobrze płatnej pracy.

Zobacz również  Pościel bawełniana - idealna dla dziecka

– Kraków

Niewiele mniejszą liczbą studentów dysponuje Kraków, w którym tak naprawdę rozpoczęło się szkolnictwo wyższe w naszym kraju. Studia w Krakowie to nie tylko możliwość zdobycia gruntownego wykształcenia, ale również możliwość zasmakowania niepowtarzalnej atmosfery tego miasta. Kraków uważany jest za kulturalną stolicę, a duża w tym zasługa właśnie studiujących tam ludzi. Liczne koncerty, wystawy i festiwale nie pozwalają się nudzić, zachęcając do przyjazdu studentów nawet z odległych stron świata.

– Wrocław

Młodzi ludzie, chcący zakosztować życia kulturalnego, chętnie wybierają też studia we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska także ma sporo do zaoferowania pod tym względem, a jednocześnie naprawdę dużo może zaproponować jeśli chodzi o możliwości nauki. We Wrocławiu działa 27 uczelni, w tym 11 państwowych, które ściśle współpracują zarówno z lokalnym samorządem, jak również z potencjalnymi pracodawcami. A w ich gronie znajdują się największe światowe koncerny, takie jak IBM, Nokia, Siemens czy Google.

– Poznań

28 uczelni, 200 kierunków, 140 tysięcy studentów, 40 tysięcy absolwentów rocznie – te liczby najlepiej świadczą o tym, że do czołówki najlepszych akademickich miejscowości w naszym kraju zalicza się także Poznań. Poznańskie uczelnie dają możliwość kształcenia między innymi na kierunkach technicznych, ekonomicznych, medycznych czy humanistycznych.