Wybór studiów to nie tylko wybór kierunku, na którym będzie się chciało spędzić najbliższe kilka lat nauki. To również wybór miasta, w którym będzie się studiować, a to u wielu osób wiąże się z wyprowadzką z rodzinnego domu i rozpoczęciem samodzielnego życia. Obecnie do wyboru są nie tylko największe akademickie ośrodki, ale też wiele uczelni w mniejszych miejscowościach. Studia w tych drugich mają tę niezaprzeczalną zaletę, że są znacznie tańsze, jednak często wiąże się to z niższą renoma uczelni oraz znacznie uboższym życiem towarzyskim.
Jakie miasto wybrać na studia?
Obecnie filie najróżniejszych uczelni są tworzone nawet w mniejszych miejscowościach, co pozwala osobom nie mającym możliwości wyjazdu gdzieś dalej na podjęcie nauki. Decydując się na rozpoczęcie studiów w którymś z większych ośrodków akademickich maturzyści przede wszystkim biorą pod uwagę dwie rzeczy. Pierwszą jest oferta kierunków i specjalności, oraz możliwości dostania się na ten, na którym komuś zależy. Druga rzecz to odległość – ze względu na kłopotliwe dojazdy najczęściej wybierane są jednak miasta położone bliżej miejsca zamieszkania.
Najpopularniejsze miasta akademickie
Studenci zapytani o najlepsze miasta akademickie bez wahania wymienią kilka najbardziej znanych, do których zaliczają się:
– Warszawa
Stolica naszego kraju jest jednocześnie największym ośrodkiem akademickim. Do dyspozycji studentów są oddane setki kierunków na ponad 80 różnych uczelniach, z których wiele posiada międzynarodową renomę. W początkiem października do miasta przybywa ponad 200 tysięcy młodych ludzi, z których wielu zostaje po zakończeniu nauki. Do najbardziej znanych warszawskich uczelni zaliczają się Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa, ich ukończenie to gwarancja ciekawej, dobrze płatnej pracy.
– Kraków
Niewiele mniejszą liczbą studentów dysponuje Kraków, w którym tak naprawdę rozpoczęło się szkolnictwo wyższe w naszym kraju. Studia w Krakowie to nie tylko możliwość zdobycia gruntownego wykształcenia, ale również możliwość zasmakowania niepowtarzalnej atmosfery tego miasta. Kraków uważany jest za kulturalną stolicę, a duża w tym zasługa właśnie studiujących tam ludzi. Liczne koncerty, wystawy i festiwale nie pozwalają się nudzić, zachęcając do przyjazdu studentów nawet z odległych stron świata.
– Wrocław
Młodzi ludzie, chcący zakosztować życia kulturalnego, chętnie wybierają też studia we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska także ma sporo do zaoferowania pod tym względem, a jednocześnie naprawdę dużo może zaproponować jeśli chodzi o możliwości nauki. We Wrocławiu działa 27 uczelni, w tym 11 państwowych, które ściśle współpracują zarówno z lokalnym samorządem, jak również z potencjalnymi pracodawcami. A w ich gronie znajdują się największe światowe koncerny, takie jak IBM, Nokia, Siemens czy Google.
– Poznań
28 uczelni, 200 kierunków, 140 tysięcy studentów, 40 tysięcy absolwentów rocznie – te liczby najlepiej świadczą o tym, że do czołówki najlepszych akademickich miejscowości w naszym kraju zalicza się także Poznań. Poznańskie uczelnie dają możliwość kształcenia między innymi na kierunkach technicznych, ekonomicznych, medycznych czy humanistycznych.