Jakość walizek podróżnych – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Dobrej jakości walizka to podstawa każdej podróży, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. Walizka musi być przede wszystkim solidna i pojemna, a także wygodna w użytkowaniu. Jak wybrać najlepszą?

Jakie kółka powinna mieć dobra walizka?

Większość walizek i toreb podróżnych ma obecnie kółka. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza że bagaż często wazy naprawdę sporo. W przypadku niewielkich lub średnich walizek, zabieranych głównie w podróże lotnicze, najlepiej sprawdzają się modele z dwoma kółkami, dwoma stopkami i solidnych uchwytem. W przypadku, gdy w walizce trzeba przewieźć naprawdę dużo rzeczy, co zwiększa ciężar bagażu, najlepiej wybrać model na czterech kółkach, który ułatwi przemieszczanie się. Osobom podróżującym pociągami polecane są walizki z czterem obrotowymi kółkami, które pozwalają swobodnie przemieszczać się nawet w najciaśniejszych przejściach, np. w korytarzu w wagonie.

Jednak to nie ilość kółek jest najważniejsza, ale ich jakość wykonania. Tanie, supermarketowe walizki zazwyczaj mają twarde i malutkie kółka z plastiku, które są bardzo podatne na uszkodzenia, do tego ciężko się obracają i nie można ich wymienić. Właśnie dlatego wybierając walizkę, warto zwrócić uwagę na to, z czego wykonane są kółka. Najlepszym materiałem jest kauczuk, a do tego kółka powinna być osadzone w łożyskach. Idealne są takie średniej wielkości, podobne do tych stosowanych w łyżworolkach. Nie zaszkodzi też sprawdzić, czy można je bez problemu wymienić i czy obracają się bez oporu.

Zobacz również  Pościel bawełniana - idealna dla dziecka

Jakie zamknięcie powinna mieć walizka?

Każdy z pewnością wie, jak uciążliwy może być zacinający się w walizce zamek, czy odpinający co chwila zatrzask. Z tego właśnie względu należy bardzo uważnie sprawdzić, czy wybrana walizka zapina się bezproblemowo. Wystarczy wypróbować zamknięcie w sklepie iw  przypadku jakichkolwiek problemów wybrać inny model.

Niektóre modele walizek mają dodatkowo specjalne zabezpieczenia, dzięki którym nikt niepowołany nie może zajrzeć do środka. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, zapewniające bezpieczeństwo. Jednak warto pamiętać, że zaostrzonych środkach bezpieczeństwa na lotniskach. Dotyczy do zwłaszcza podróży za ocean. Jeśli podróżujemy właśnie do Ameryki, to lepiej nie wybierać walizki z kłódką z kluczykiem bądź na szyfr, ani ze specjalnym zamkiem. W takim wypadku zalecany jest zakup walizki w zamkiem TSA. Oprócz właściciela mogą go otworzyć wyłącznie funkcjonariusze TSA. Daje to pewność, że do walizki nie zajrzy nikt niepowołany i nie zostanie ona zniszczona podczas rewizji.

Jakie jeszcze cechy wziąć pod uwagę przy wyborze walizki?

Jedną z najważniejszych kwestii, nad którą warto się zastanowić, jest rozmiar walizki. Powinien w niej zmieścić się cały bagaż, ale warto też zaopatrzyć się w mniejszą walizkę lub torbę podróżną, do której można spakować najpotrzebniejsze rzeczy. Oprócz rozmiaru liczy się również waga walizki. Nie ma sensu kupować ciężkich toreb, które ważą więcej niż sam bagaż.