Jak dbać o buty skórzane?

Skórzane buty są zwykle droższe od obuwia wykonanego z innych materiałów, dlatego warto o nie dbać, by służyły Ci przez długie lata. Ich pielęgnacja wymaga stosowania odpowiednich preparatów. Sprawdź, które z nich wybrać i w jaki sposób przeprowadzać zabiegi konserwacyjne.

Co zrobić, by skóra nie pękała?

Najlepiej po raz pierwszy zakonserwować skórzane buty tuż po przyniesieniu ich ze sklepu, dzięki temu będą bardziej odporne na zniszczenia i mniej narażone na przemoknięcie. Preparaty niezbędne do konserwacji kup w tym samym sklepie, co obuwie. Jeżeli będzie to sieciówka, sprzedawca może Ci polecić specjalny preparat przeznaczony do Twojego modelu butów – warto skorzystać z takiej porady.

Po powrocie do domu przygotuj preparat konserwujący, stare gazety i szmatkę, która posłuży do nanoszenia płynu na powierzchnię butów. Pamiętaj, aby nałożyć grubą warstwę, ale tylko raz. Nie ma sensu zużywać zbyt dużej ilości preparatu, ponieważ skóra ma określoną chłonność i nie przyjmie nadwyżek środka konserwującego. Po dokładnym pokryciu preparatem butów odczekaj kilka minut, a następnie przetrzyj je delikatnie szmatką, aby usunąć resztki płynu. Jeżeli wybrałeś gładkie buty, możesz dodatkowo wzmocnić je przed pierwszym wyjściem z domu, nakładając na całą powierzchnię wosk pszczeli.

Co zrobić, by buty błyszczały?

O skórzane obuwie trzeba dbać nie tylko od święta, aby dobrze się prezentowało niezbędne jest regularne pastowanie. Jak je sprawnie przeprowadzić? Przede wszystkim kup dobrą pastę do czyszczenia. Unikaj płynów, ponieważ lepiej sprawdzają się przy pielęgnacji butów wykonanych ze sztucznego tworzywa. Następnie przygotuj starą szmatkę – idealna będzie taka, która już wcześniej służyła do czyszczenia butów, ponieważ nie będzie wchłaniała pasty. Przydadzą Ci się także stare gazety, które trzeba rozłożyć na podłodze, aby nie zabrudzić jej pastą, oraz gąbka.
Najpierw usuń największe zabrudzenia, takie jak błoto lub kurz za pomocą nawilżonej gąbki. Następnie zacznij nakładać pastę ściereczką lub szczoteczką o małej główce. Staraj się równomiernie rozprowadzać ją kolistymi ruchami. Odczekaj kilka minut, aż preparat się wchłonie, a na koniec usuń nadmiar pasty szmatką, polerując buty aż zaczną błyszczeć.
Pielęgnacja skórzanych butów jest bardzo ważna, więc czyść je regularnie, aby przedłużyć ich trwałość oraz dobry wygląd. Jeżeli chcesz zachować również odpowiedni fason butów, nie zapomnij o tym, by wypychać je gazetami lub prawidłami zawsze wtedy, gdy nie są noszone.

Zobacz również  Nowoczesny pierścionek, czyli jaki?

Dodaj komentarz