Każdego roku, pod koniec sierpnia, rodzice wpadają w nerwowy nastrój. Wakacje z pewnością obciążyły ich budżet, a nadszedł czas, by skompletować dzieciom szkolną wyprawkę. Na zakup artykułów szkolnych większość polskich rodzin wydaje minimum 300 zł. Gdzie kupować, by nieco oszczędzić?
Czym jest wyprawka szkolna?
Rodzice muszą kupić podręczniki, ale poza tym czeka ich zakup wielu przedmiotów, które są potrzebne uczniom. Sporym wydatkiem są niezbędne do nauki artykuły szkolne, jak chociażby długopisy, flamastry, a nawet plastelina czy farby. Największym wydatkiem spośród artykułów szkolnych są zdecydowanie zeszyty, zwłaszcza te w twardej oprawie. Dzieci oglądają bajki i mają swoich ulubionych bohaterów. Producenci dobrze o tym wiedzą i zdobią okładki wizerunkami ulubionych postaci. Tego typu zeszyty są droższe, a właśnie takie podobają się naszym podopiecznym. W wyprawce szkolnej powinny znaleźć się także: piórnik z wyposażeniem lub pusty (wtedy trzeba każdy produkt kupić osobno), linijka, ekierka, cyrkiel, ołówek, gumka do ścierania i temperówka, nożyczki, klej, bloki techniczny i rysunkowy, długopis i plecak.
Ile to kosztuje?
Trudno oszacować średni koszt zakupu wszystkich niezbędnych artykułów szkolnych. Porównywanie cen nie jest łatwe, gdyż w sklepach znajdziemy artykuły różnej jakości. Te najtańsze mogą szybko się zużywać i czasami warto wydać więcej, by nie było potrzeby ciągłego uzupełniania wyprawki. Warto kupić dobrej jakości piórnik z wyposażaniem, gdyż w zestawie otrzymujemy kredki, długopisy, ołówek, a niekiedy nawet gumkę do ścierania i temperówkę. Czasami warto postawić na jakość produktów, która przekłada się na ich trwałość i możliwość dłuższego korzystania nawet przez niesfornego ucznia. Ceny piórników wahają się od 5 do aż 140 złotych. Te najtańsze to zwykłe nylonowe saszetki. Ceny plecaków oscylują pomiędzy 25, a nawet 900 zł. Najtańsze są te małe, bez usztywnienia, a dużo zapłacimy za wersję z wyposażeniem.
Gdzie kupować taniej?
Zanim wybierzemy się do stacjonarnego sklepu z artykułami szkolnymi, przejrzyjmy ofertę internetowych sprzedawców. Nawet doliczając koszty przesyłki, możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. W sieci znajdziemy także specjalne serwisy, które porównują ceny produktów w różnych sklepach. W kilka minut można przeliczyć kilkadziesiąt ofert cenowych zestawów szkolnych. Tanio jest także w hipermarketach. Wybierzmy się tam już w lipcu i spokojnie przejrzyjmy ofertę. Kupować można w sierpniu, gdyż na tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego ceny artykułów są najniższe, gdyż wiele sklepów przecenia towar, żeby nie zalegał na półkach pod koniec września.
Zakup artykułów szkolnych z pewnością nadwyręży nasz budżet. Warto poszukać w różnych sklepach, by kupić dobre produkty w korzystnych cenach. Dzieci na pewno będą szczęśliwe, a przecież nic tak nie cieszy, jak radość dziecka.