Do czego można nosić apaszkę?

Apaszka to rodzaj kwadratowej chusty, która składa się w trójkąt i zawiązuje na szyi. Taki jej sposób noszenia związany jest z jej historią. Zgodnie z definicjami encyklopedycznymi początkowo był to element stroju ulicznego chuligana i złodzieja – apasza. W XIX wieku również element ten pojawiał się na szyjach francuskich robotników. Dopiero w latach dwudziestych XX wieku apaszka została wykorzystana jako część  kobiecego ubioru.

Jaka jest?

Dzisiaj apaszka jest to zazwyczaj kawałek materiału, obszyty ręcznie, który ma kształt kwadratu. Produkowany jest głównie z jedwabiu, poliestru, bawełny lub wiskozy. W Polsce najcenniejszym materiałem jest tzw. jedwab z Milanówka. W zasadzie nie ma ograniczenia co do kolorystyki apaszki. Wszystko zależy od wzornictwa zastosowanego przez producenta. Apaszki są najczęściej małe, czasami ledwo owiniemy nimi szyje. Mianem apaszki określane są również nieco większe chusty, które zawiązane na ciele przypominają bluzki.

Jak ją nosić?

Klasycznie nosi się apaszki zawiązane na szyi, jednak jest wiele możliwości jej założenia. Można na przykład przypiąć ją do ubrania broszka lub zrobić z niej  naszyjnik, zaplatając w nią korale. Niektóre panie wiążą ją na nadgarstku, inne przywiązują do paska od torebki. Jeszce inne zwijają i używają jako paska do spodni lub spódnicy. Apaszki doskonale sprawdzają się na włosach w roli opasek lub ozdoby klasycznego końskiego ogona. Sposobów jest wiele, a kreatywna kobieta lub mężczyzna na pewno znajdą sposób im odpowiadający.

Zobacz również  Najmodniejsze torebki sezonu jesień/zima 2019

Do czego dopasować?

Apaszka może być noszona z różnymi częściami stroju. Jeśli zakładamy ja na szyje, należy jej kolor dopasować do cery. Przy jasnej karnacji nie powinno się nosić apaszki w zbyt jaskrawych kolorach. Dobierając  ten dodatek do okrycia wierzchniego (płaszcz, żakiet) należy kierować się zasadą kontrastu. W przypadku gładkiego płaszcza można założyć kolorową lub wzorzystą apaszkę. Jeśli chcemy kupić apaszkę, która pasować będzie do wielu naszych stylizacji, najlepiej zastanowić się nad tym, jakie kolory dominują w naszej szafie. Ponadto zawsze sprawdzają sie grochy i delikatna kratka.

Apaszka słusznie uważana jest za jeden z najciekawszych dodatków do ubrań. Delikatna i niepozorna nierzadko zmienia całą stylizację. W dzisiejszych czasach każda elegancka i ceniąca sobie dobry styl kobieta, powinna mieć ją w swojej szafie.