Jak dbać o brodę?

Pielęgnacja brody to nie tylko dbanie o zarost, ale przede wszystkim o skórę, która się pod nim znajduje. Skóra wymaga zupełnie innej troski niż włosy tworzące zarost, ponieważ jest tworem żywym. Właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, zapewniających właściwą pielęgnację. Nowoczesne kosmetyki dla mężczyzn zawierają składniki nawilżające, odżywcze i chroniące przed promieniowaniem UV. Kosmetyki do brody służą głównie temu, aby zarost efektownie się prezentował. Jak prawidłowo pielęgnować zarost?

Jakie kosmetyki do brody wybrać?

Podstawowe kosmetyki do brody to wosk, olejek i balsam. Chociaż wosk może kojarzyć się z wyszukanym podkręcaniem wąska, to ma on również inne, znacznie ważniejsze zastosowanie. Jego zadaniem jest ułożenie brody w taki sposób, aby nie przeszkadzała ona w codziennym funkcjonowaniu, np. gdy włosy naturalnie rosną w kierunku ust. Wosk jest dość twardy, dlatego należy go najpierw rozpuścić. Najprościej można to zrobić, zdejmując cienką warstwę paznokciem i nakładając ją na palec wskazujący. Wosk należy rozetrzeć drugim palcem i dopiero wtedy nałożyć na zarost.

Olejki do brody są mniej popularne niż woski. Ich działanie jest nieco inne. Olejki przede wszystkim nawilżają włosy oraz skórę brody. Dzięki temu zarost jest delikatnie nabłyszczony i nie ma tzw. efektu suchej szczeciny. Ponadto, posmarowana olejkiem skóra przestaje swędzieć, włosy nie skręcają się i nie ciągną. Olejki pięknie pachną i starczają na bardzo długo. Najlepiej stosować je od razu po kąpieli lub po myciu brody, ale wyłącznie na dobrze wysuszone włosy. Do mającego trzy miesiące zarostu wystarczą ok. 3-4 krople olejku na cały dzień. Nie należy nakładać większych ilości kosmetyku, ponieważ broda będzie wyglądała jak tłusta. Olejek najpierw trzeba nałożyć na dłoń, a następnie rozetrzeć go drugą dłonią. Rozczesaną brodę można natłuścić obiema rękami, a po wtarciu całości, trzeba uczesać włosy grzebieniem. Najpierw brodę trzeba czesać pod włos, a następnie z włosem, układając ją zgodnie z oczekiwaniami.

Zobacz również  Jak uchronić się przed przeziębieniem

Alternatywą dla dość drogich olejków są specjalne kosmetyki do brody. Są to kosmetyki dla mężczyzn, które mają formułę zbliżoną do wosku. Balsam natłuszcza skórę pod brodą oraz zarost. Nanosi się go na umyte, osuszone włosy i nabiera podobnie jak wosk. Zbyt duża ilość balsamu może sprawić, że włosy będą wyglądały na przetłuszczone.

Ważnym kosmetykiem jest również szampon, ale wcale nie musi być specjalistyczny. W przypadku brody doskonale sprawdzają się szampony delikatne, np. przeznaczone dla dzieci.

Jak dbać o brodę za pomocą diety?

Włosy na brodzie, podobnie jak włosy na głowie, będą zdrowo wyglądać tylko wtedy, gdy cały organizm będzie prawidłowo odżywiony. W diecie nie może zabraknąć dużych ilości białka, ponieważ stanowi ono aż 80% struktury włosów na brodzie. Doskonałym źródłem łatwo przyswajalnych białek jest mięso cielęce, chuda wołowina, drób, ryby i owoce morza oraz chudy nabiał. Dietę warto też uzupełnić odpowiednią ilością błonnika i witamin. W tym przypadku najlepszym źródłem są warzywa, owoce i kasze.