Chłodne wieczory i mroźne poranki – co ubrać?

Jesień to dość kapryśna pora roku, która charakteryzuje się dużymi dobowymi zmianami temperatury. Zimne poranki, ciepłe popołudnia i chłodne wieczory – w takich warunkach można bardzo łatwo się przeziębić lub złapać grypę. Jak ochronić się przed wirusami? Przede wszystkim trzeba odpowiednio się ubierać. Ale co ubrać, gdy rano jest zimno, a w południe panują letnie temperatury?

Jak się ubrać jesienią?

Wrzesień to miesiąc, w którym rozpoczyna się kalendarzowa jesień. Jednak jesienne temperatury pojawiają się już wcześniej, nawet pod koniec sierpnia – rano i wieczorem często jest zimno, a w ciągu dnia na termometrach jest ponad 20 stopni. Podobne warunki panują w marcu i kwietniu. Dopasowanie garderoby jest wówczas naprawdę trudne, dlatego właśnie wiele osób zaczyna w tym okresie chorować.

Na ulicach można spotkać zarówno ludzi ubranych w letnie, cienkie rzeczy, jak i takich, którzy wyciągnęli już z szaf ciepłe kurtki i jesienne buty. Największy problem z dopasowaniem garderoby do zmiennych warunków pogodowych mają osoby, które wychodzą do pracy rano i wracają wieczorem. Jednak istnieje sposób na to, aby nie zmarznąć i nie przegrzać się. Wystarczy wypróbować na sobie metodę stosowaną głównie na dzieciach, czyli ubrać się na cebulkę.

Kurtka damska Wittchen
Kurtka damska Wittchen (źródło: https://www.sklep.wittchen.com/leathergoods/category/69/odziez.html)

Jak ubrać się na cebulkę?

Warstwowe ubieranie to idealny sposób na zachowanie komfortu cieplnego podczas zmiennych temperatur. Wystarczą trzy warstwy, aby nie tylko nie zmarznąć, ale też nie przegrzać się. Najbliżej skóry znajduje się warstwa podstawowa, której zdaniem jest regulacja temperatury ciała poprzez odprowadzanie potu. W tej roli nie sprawdzają się popularne bawełniane podkoszulki, ponieważ bawełna jest materiałem, który zatrzymuje wilgoć, co może skutkować wychłodzeniem organizmu. Najlepszym rozwiązaniem jest założenie bielizny z dodatkiem wełny „merino”, jedwabiu lub nowoczesnych, syntetycznych materiałów, które pochłaniają wilgoć i odprowadzają ją z dala od skóry.

Zobacz również  Nowoczesny pierścionek, czyli jaki?

Środkowa warstwa pełni rolę izolującą – ma ona zachowywać ciepło blisko ciała. Taką funkcję spełniają przede wszystkim włókna naturalne, czyli wełna oraz gęsi puch. Najlepiej w roli środkowej warstwy ubrań sprawdzają się przede wszystkim swetry oraz bluzki wełniane. Można też zdecydować się na izolatory syntetyczne, takie jak chociażby ubrania z poliesteru Thermal Pro.

Trzecia warstwa musi przede wszystkim zapewnić ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a zwłaszcza przed deszczem. Dobrym rozwiązaniem są wszelkie wodoodporne i nieprzemakalne kurtki, a także tzw. odzież miękka, czyli wykonana z poliuteranu nylonu.

Jak ubrać się na cebulkę i modnie wyglądać?

Ubieranie na cebulkę wcale nie oznacza rezygnacji z modnego wyglądu. Przede wszystkim warto postawić na subtelne kolory, kojarzące się z jesienią, np. kremowy, brązowy, czarny, a także błękit i czerwień. Swój styl można podkreślić apaszkami, zwiewnymi szalami, a także np. szerokim paskiem czy stylową torebką. Warto przy tym pamiętać, aby odpowiednio zrównoważyć obszerność stroju, dobierając luźną górę do dopasowanego dołu lub luźny dół do dopasowanej góry. Akcentem, który urozmaici stylizację, mogą być kolorowe rajstopy.